Félelmek, tévhitek és a realitás a digitális állampolgárságról szóló vita körül
Az egyik legnagyobb félelem alaptalannak látszik a bevezetéssel kapcsolatban.
Százezer forintig terjedő bírság sújthatja azt a mentesítő kategóriákba nem tartozó felnőttet, aki megtagadja a polgármestere által megállapított kötelező polgári védelmi szolgálat teljesítését - írja a Népszabadság a katasztrófavédelmi törvény alapján.
A Népszabadság birtokába jutott katasztrófavédelmi törvényből kiderül, valamennyi 18 évnél idősebb, az öregségi nyugdíjkorhatárt el nem érő személy polgári védelmi szolgálatra kötelezhető. A jogszabály alól a terhes nők, a hat évnél fiatalabb gyermeket nevelő anyák, a folyamatos ápolásra szoruló hozzátartozót ellátó személyek, és a legalább 67 százalékban munkaképtelen személyek mentesülhetnek. Felmentést jelenthet a foglalkozás is az országgyűlési képviselők, az állami vezetők, a bírók és az ügyészek, a tűzoltók, a mentősök, az orvosok és az egészségügyi szakdolgozók, a közüzemek dolgozói, valamint a lelkészek körében.
Az ilyen eseteken kívül a szolgálat teljesítésének megtagadása csak akkor fogadható el, ha azzal a kijelölt személy maga vagy mások életét, testi épségét közvetlenül veszélyeztetné. Ellenkező esetben a nemteljesítés szabálysértésnek minősül, és százezer forintig terjedő pénzbírságot vonhat maga után.
A Népszabadság úgy tudja, a polgári védelmi szolgálat beosztását a polgármesterek határozatban állapítják majd meg, és szóban vagy levélben tudatják az érintettekkel. Rendkívüli állapot és szükségállapot esetén a szolgálatot annak fennállásig kell teljesíteni. A törvény emellett előírja: a polgári védelmi egységeknek évente legfeljebb negyvenórás kiképzést, illetve 72 órás gyakorlatot írhatnak elő.
A szolgálatra kötelezetteknek a személyes adataikban bekövetkezett változásokat - így az új lakcímet vagy munkahelyet, a megszerzett szakképesítést -, a polgármesteri hivatalban tizenöt napon belül jelenteniük kell.